Минуле і сучасність срібних дезінфектантів

Сьогодні багато людей переосмислюють ставлення до власного здоров’я  і його збереження, а наука про охорону здоров’я шукає нових засобів боротьби із збудниками різноманітних хвороб, які дуже вдало пристосовуються до традиційних ліків. Серед сучасних засобів підтримання і відновлення здоров’я друге народження переживає срібло. Адже срібло в його новій інженерній формі – наносрібло – це природний антибіотик, здатний впоратися з багатьма шкідливими мікроорганізмами (у тому числі з патогенними мікроорганізмами, вірусами, грибами різного роду), не викликаючи дисбактеріозів, не пригнічуючи нормальну мікрофлору і не знижуючи імунний статус організму людини. Крім того, срібло є мікроелементом, необхідним для нормального функціонування внутрішніх органів і систем людини. Науково доведено, що добова потреба дорослої людини в наносріблі складає 70 мкг – нестача цього мікроелементу зумовлює серйозні порушення в імунній системі.

 

Людство використовує срібло вже понад 4 тис. років. Важко навіть пригадати цивілізацію,в культурі якої не було  б писемних пам’яток про цілющі властивості цього металу. Срібло - одна з основних лікувальних добавок в традиційній китайській та індійській медицині Аюрведе. У релігійних індуських книгах зустрічаються згадки про знезараження води шляхом короткочасного занурення в неї розжареного срібла.

Срібна ваза Ентемени – правителя шумерської держави Лагаш, 2360—2340 рр. до н. е. Виготовлена ювелірам за вказівкою царя з міді і срібла.  завдяки насиченню іонами металів тривалий час зберігала воду, що було дуже важливо в умовах жаркого клімату Шумеру. Напис на вазі говорить про те, що вона призначалась «для зберігання прозорих ліків». Сучасна наука встановила, що розчини, виготовлені в біметалічних ємностях, здатні посилювати імунітет.

Історик стародавнього світу Геродот (484 - 425 до н.е.) наводив відомості про те, що перський цар Кир II Великий під час походів зберігав воду в срібних «священних посудинах". У 326 р. до н.е. воїни Олександра Македонського (365-326 рр. до н.е.) під час завоювання Індії рятувалися від епідемія шлунково-кишкових захворювань використанням срібного посуду. Про цілющі властивості срібла свідчать медичні роботи лікарів давнини - Гіппократа (близько 400 р. до н.е..), античного медика Галена (130 р. н.е.), Авіценни (980 р. н.е). Парацельс (1493 р.) нітратом срібла (ляпісом) лікував епілепсію і жовтяницю. Срібний посуд широко використовується у всіх релігійних обрядах і церемоніях.

 

В кінці XIX - початку XX століть було приділено підвищену увагу вивченню дії срібла. Французький лікар Бенье Кредо в 1897 р. повідомив про успіхи в лікуванні сепсису іонами срібла, він також довів, що іонне срібло протягом трьох днів вбиває дифтерійну паличку, протягом двох - стафілококи, а збудник тифу - за добу. У 1942 році англійцю Р. Бентону вдалося зупинити епідемію холери і дизентерії, що виникла на будівництві дороги Бірма - Ассам, шляхом постачання робітникам чистої питної води, знезараженої за допомогою електролітичного розчинення срібла (концентрація срібла 0,01 мг/л).

 

Швейцарський ботанік Карл Негелі встановив, що причиною загибелі одноклітинних мікроорганізмів є вплив на них іонів срібла. Їх активність поширювалася більш ніж на 700 видів бактерій (відомо, що спектр дії будь-якого сучасного антибіотика становить лише 5-10 видів бактерій). Завдяки застосуванню іонних розчинів срібла не тільки знищувалися хвороботворні бактерії і віруси, а й активізувалися обмінні процеси в організмі людини, підвищувався імунітет.

 

В Росії на початку ХХ століття препарати колоїдного срібла активно використовувалися в військово-польової хірургії під час російсько-японської війни. Значне поширення колоїдне срібло отримало також під час Великої Вітчизняної війни, зокрема, для лікування поранень та знезараження  синьогнойної палички.

З відкриттям антибіотиків і сульфаніламідів в 40 рр. ХХ століття їх потужний вплив було сприйнято як нова панацея від безлічі захворювань, і інтерес до препаратів срібла поступово  знизився.

Але після декількох десятиліть активного використання  антибіотиків стали відчутними і зрозумілими їх значні побічні дії, зокрема, зростання алергічних ускладнень, токсична дія на внутрішні органи і придушення імунітету, виникнення грибкових уражень дихальних шляхів і дисбактеріозу після тривалої антибактеріальної терапії, а також поява стійких до антибіотиків штамів збудників захворювань і необхідність розробки все нових і нових видів дорогих антибіотиків.

До того ж, в 2000 роках було зареєстровано виникнення нових видів патогенних мікроорганізмів, таких як «супербаг»,що пристосувалися до всіх відомих видів антибіотиків, і яких неможливо знищити при застосуванні жодного з відомих видів антибіотиків. І сьогодні наука,  шукаючи альтернативні засоби для боротьби з ними, знов повернулася до препаратів наносрібла, які  знищують «супербаги» при концентрації наночастинок срібла від 40 мг/літр.

 

Новітніми дослідженнями доведено, що препарати наносрібла є найсильнішими і найменш токсичними природними антибіотиками серед тих, що існують на землі, і до того ж мають антивірусні та і імунокоригуючі властивості, що за силою їх впливу на організм можна порівняти з гормонами, які здійснюють омолоджуючий вплив на кров людини.  Доведено, що знезаражуюча здатність колоїдного срібла в 1750 разів сильніше дії тієї ж концентрації карболової кислоти і в 3,5 рази сильніше дії сулеми і навіть таких сильних окислювачів, як хлор, хлорне вапно, гіпохлорид натрію.

 

Антибактеріальні властивості срібла використовуються для очищення води на космічних станціях, в басейнах і резервуарах питної води. В Японії використовують срібло у боротьбі з забрудненням повітря. Срібло використовується при пакування продуктів харчування, в косметиці – як заспокійливий, омолоджуючий компонент, стимулятор клітинного метаболізму.

 

З огляду на зростаючу стійкість патогенних мікробів до антибіотиків та інших антимікробних препаратів, наносрібло все частіше використовується як антисептик, дезінфікуючий засіб і у зовнішній обробці ран, маючи широке застосування в клінічній практиці, особливо при застосуванні спеціальних пов'язок для ран і опіків, паст і полоскань для дентальних застосувань і в якості покриттів поверхонь медичних приладів (таких як катетери та стенти).

 

Срібло та його сполуки є ефективними антимікробними препаратами, які давно знайшли застосування в медицині як альтернатива антибіотикам або підсилювач їх дії. Дуже важливою властивістю срібла є те, що при його застосуванні не відбувається формування резистентних штамів мікроорганізмів, і тому не потрібно постійно розробляти нові дезінфектанти та антибіотики.

 

За даними ВООЗ, 75 % випадків інфекційних захворювань спричинено вірусами, 25 % смертності зумовлено інфекційними хворобами, на гострі респіраторні вірусні інфекції щороку страждає третина населення планети. Тому вибір ефективних засобів лікування та запобігання інфекційним захворюванням залишається важливою проблемою.

 

Дія іонів срібла специфічна не за збудником інфекції (як у антибіотиків), а за клітинною структурою. Будь-яка клітина без хімічно стійкої стінки піддається впливу срібла. Механізм його дії на одноклітинні мікроорганізми (бактерії) полягає в тому, що іони срібла пошкоджують цитоплазматичну мембрану мікроорганізмів і порушують процес клітинного дихання — блокують її здатність передавати кисень в середину клітини бактерії, що призводить до «задухи» мікроорганізму та його загибелі.

 

Отже, препарати срібла повертають собі стійкі позиції на ринку гігієнічних, бактерицидних і профілактичних препаратів. Останнім часом з'явилось багато продуктів, що містять препарати іонного та наносрібла. Так, якщо в інвентарний лист споживчих продуктів в світі, що включали препарати срібла, в 2005 р. було включено тільки 54 продукти, то у 2019 р. їх уже нараховувалося 3036 (http://www.nanotechproject.org/cpi/account/reque). При чому маркировка їх етикетками, де   зазначено: «містить срібло», «іонне срібло» або «наносрібло» не підтверджувалася відповідними сертифікатами виробників. Так наразі відомо, що із кожної 1000 споживчих продуктів в світі з маркировкою вмісту наносрібла тільки 10% підтримуються сертифікатом виробників і тільки 1% з них перевірено і підтверджено незалежними лабораторними дослідженнями. В таких умовах  дуже важко звичайному споживачеві зрозуміти різницю між ними - і завдання відповідального виробника нанодезинфектантів з вмістом срібла  розтлумачити споживачеві різницю та переваги кожного виду препаратів срібла.

Таблиця 1. Вплив препарату «Ag Нанофлюїд» на мікроорганізми та гриби

Так американські виробники численних типів колоїдного срібла вирізняють різні його види. Існують три види продуктів, які маркуються і продаються на світовому ринку як "Колоїдне срібло": Срібний протеїн, Йонне срібло і Справжнє колоїдне срібло.

 

Перший продукт - Срібний протеїн (Срібний білок) - має дуже великі наночастинки (більше 200 нм), які не можна суспендувати у воді без стабілізації білком, і він не є ефективним проти бактерій або вірусів, незважаючи на дуже високу концентрацію великих наночастинок срібла. Отже, цей препарат не вважається нанодезинфектантом.

 

Другий продукт - Іонне срібло - складається з електрично заряджених іонів срібла розміром 0,32 нм, часто в дуже високій концентрації (іон - це один атом срібла, позбавлений електрону, через що він завжди електрично заряджений і має надзвичайно малий розмір). Ці частинки мають високий бактерицидний ефект, але не можуть існувати в крові людини або шлунково-кишковому тракті більше 8 секунд, оскільки вступають в реакцію з хлористоводневою кислотою, що швидко утворює хлорид срібла, який являє собою нерозчинну сіль срібла, що не має бактерицидного ефекту.

 

Третій продукт - Справжнє колоїдне срібло (True Colloidal Silver) - містить невеликі наночастинки срібла розміром 15-40 нм (50-80% із залишком іонів срібла не більше 20%), суспендованих у дистильованій воді. Фактично, чим менший розмір наночастинок, тим більшою є площа поверхні активних частинок (PCA - загальна площа поверхні частинок, виміряна в см2 в 1 мл колоїду), тим ефективнішою є бактерицидна активність наночастинок срібла. Є лише кілька компаній у світі, що виробляють True Colloidal Silver (або інші колоїди металів), використовуючи запатентовані фізичні технології.

 

Але проблема реалізації Справжнього колоїдного срібла (True Colloidal Silver) для фармацевтичних потреб полягає в тому, що наночастинки срібла розміром нижче 25-30 нм є токсичними для людини і тварин і можуть руйнувати клітини людини. Тому основний виробник справжнього колоїдного срібла - Purest Colloids, Inc. (PCI) у США, що   виробляє наночастинки срібла та інших металів розміром переважно від 0,65-15 нм, не може насправді конкурувати з нанопродуктом “AgНанофлюїд” з точки зору токсичності.

 

“AgНанофлюїд” - це водний розчин суспензії наночастинок ультра чистого (99,99%) металевого срібла в гліцерині з контрольованим розміром 20-60 нм для більш ніж 70% наночастинок срібла – саме такі частинки є біологічно сумісними і найменш токсичними для  організму людини. Завдяки унікальному балансу між високою бактерицидною активністю наночастинок срібла та їх контрольованим біосумісним розміром “AgНанофлюїд” не є токсичним для людини і домашніх тварин і не має замінників або альтернатив.

 

Більшість препаратів колоїдного срібла, одержаних хімічним способом, є непрозорими і забарвленими, тоді як «AgНанофлюїд»—прозорий, чистий водний розчин концентрованої наносуспензії срібла в гліцерині, отриманої запатентованим фізичним способом без участі будь-яких  хімічних препаратів. Він не містить залишкових хімічних реагентів і неконтрольованих домішок, є стабільним (наночастинки срібла зберігаються в продукті, не агломеруючи  впродовж двох років).

 

Концентрація наночастинок срібла в препараті «AgНанофлюїд» становить 10 мг/л, препарат не містить стабілізаторів і готовий до вживання.

Препарат біосумісний, не подразнює слизові оболонки, в разі потрапляння на шкіру пом’якшує її, не потребує змивання або нейтралізації, навпаки, підсилює бактерицидні властивості шкіри, утворюючи при висиханні прозору бактерицидну плівку. Препарат можна рекомендувати як засіб пролонгованого індивідуального захисту на в місцях масового скупчення людей, в транспортних засобах, в госпіталях та спортивних спорудах .

Результати досліджень, проведених в Інституті екогігієни і токсикології ім. Л.І. Медведя МОЗ України, засвідчили нешкідливість взаємодії концентрованої наносуспензії срібла в гліцерині навіть при концентрації 100 мг/літр зі шкірою та слизовими оболонками піддослідних тварин, що дозволило віднести препарат згідно з ГОСТ 12.1.007—76, до IV класу токсичності (практично нетоксичний). Токсичність концентрованої наносуспензії срібла в гліцерині  у 100 разів нижча, ніж, наприклад, препарату “Коларгол” на основі іонного срібла, який можна придбати в аптеках без рецепту.  Таким чином препарат «AgНанофлюїд» є нетоксичним біосумісним ефективним нано дезинфектантом  широкого спектру дії. При чому науково доведено, що показники активності препарату «AgНанофлюїд» (10 мг/л) у 2000 разів перевищують ефективність дії препаратів на основі глутарового альдегіду, який був і залишається «золотим стандартом» серед дезінфектантів та стерилянтів і до сьогодні застосовуються для знищення всіх форм живих мікроорганізмів.

Практика застосування препарату «AgНанофлюїд» показує його ефективність для профілактики та скорочення періоду гострого протікання:

·    простудних захворювань;

·    гострих і хронічних захворювань носоглотки, пазух носа середніх і нижніх дихальних шляхів;

·    захворювань шкіри: юнацькі вугрі, деякі види псоріазу, простудні висипання на шкірі, укуси комах, хімічні та теплові опіки;

·    недостатності функції надниркових залоз, що виявляється у вигляді загальної слабкості, зниження розумової активності, зниження артеріального тиску та ін.;

·    ревматоїдного артриту;

·    атеросклерозу;

·    харчових отруєнь;

·    інфекцій статевих шляхів, в тому числі спричинені хламідіями, трихомонадамии, гонококками та ін.

«AgНанофлюїд» є унікальним  препаратом домашньої аптечки та незамінним засобом “профілактики усіх хвороб у дорозі”.