НАНОСРІБЛО ПРОТИ КОРОНАВІРУСІВ

 

Коронавіруси (CoV) поширені у всьому світі, оскільки люди і тварини чутливі до них. До недавнього часу коронавіруси людини (HCoVs) викликали «звичайну застуду» у здорових людей. Однак, у XXI столітті три високопатогенні коронавіруси людини - гострий респіраторний синдром коронавірусу (SARS-CoV), респіраторний синдром Близького Сходу (MERS-CoV) та коронавірус, що було виявлено у грудні 2019 року у Китаї (HCoV-19) – почали викликати у людей зараження верхніх респіраторних шляхів, важку атипічну пневмонію та смерть. Остаточний обсяг та наслідки спалаху HCoV-19 на сьогоднішній день не зрозумілі, оскільки ситуація швидко розвивається. (Детальніше читайте тут)

Незважаючи на успіхи у розробці лікарських засобів для противірусної терапії, сучасні схеми лікування не здатні повною мірою контролювати перебіг інфекцій. Тому постає потреба у створенні нових високоефективних противірусних препаратів. Загальновідомо, що срібло має антимікробну дію і не чинить несприятливих впливів на організм людини. Останні дослідження виявили, що наносрібло - природний антибіотик, здатний впоратися з усіма шкідливими мікроорганізмами. Саме тому, препарати срібла знаходять все більше застосувань в медицині. Вони стали невід’ємною складовою діагностичних процедур та клінічної практики. Особливо важливим є застосування препаратів, що містять наночастинки срібла, для попередження інфекційних захворювань. (Детальніше читайте тут)

 

В квітні 2014 року групою вчених з дослідницьких центрів США, Нідерландів та Китаю у спільній публікації зроблено висновок щодо активності наносрібла проти коронавірусу TGEV (вірус гастроентериту, тип коронавірусу, що викликає діарею).

У цьому дослідженні встановлено, що в результаті застосування в нетоксичних (нешкідливих для людини) концентраціях наночастинок срібла, які не покриті ПАР (поверхнево-активними речовинами), на відміну від покритих ПАР, суттєво знижується зараженість клітин та зменшується кількість апоптозних клітин (генетично запрограмованих до загибелі), індукованих вірусом. Таким чином, наноматеріали срібла є ефективними у профілактиці TGEV-опосередкованої клітинної інфекції в якості віруліцидного (антивірусного) агента або інгібітора (затримувача) попадання вірусу в клітину, і ці результати дають новий погляд на антивірусну терапію коронавірусів. (Детальніше читайте тут)

 

Вплив наночастинок срібла на вірус є аналогічним до дії антитіл, які виробляє організм людини: вони зупиняють його прикріплення до клітин і перешкоджають зараженню. Після обробки контактної поверхні препаратом наносрібла вже на стадії появи вірусу наночастинки «закупорюють» його рецептори, позбавляючи вірус можливості проникати в клітину і заражати її.

Нещодавно поведене дослідження антивірусної дії наших наносупензій срібла, міді та бі-компонентної наносуспензії срібла та міді на вірусі TGEV (D52-5 (BRE79) strain), що є експериментальною моделлю HCoV-19, показали, що:

 

  • наносуспензія срібла “Ag Nanofluid” (50 ppm) ефективно пригнічує  розмноження коронавірусу з індексом селективності 40.0[*].

  • наносуспензія міді "Nanoagent +" ефективно пригнічує  розмноження коронавірусу з індексом селективності від 20 до 80 в залежності від концентрації міді, що свідчить про високу антивірусну активність.
  • бі-компонентна наносуспензія “Ag Nanofluid +Cu” ефективно пригнічує  розмноження коронавірусу з індексом селективності від 20 до 80, що свідчить про надзвичайно високу антивірусну активність.

 

[*] Маржинальним значенням індексу селективності є 16.0  - препарати з таким або вищим значенням індексу мають перспективи практичного застосування.