Комп'ютерна реконструкція зовнішнього вігляду вирусів з короткими спицями (рецепторами) і чітко окресленим обідком

ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ

Ротавірус

Ротавірус, вкритий антитілами,

що зупиняють його прикріплення до клітин

Коронавірус

Коронавірус

під мікроскопом

Організм людини - це симбіозна система. Кількість мікроорганізмів, що заселяють людське тіло, в десятки разів перевищує кількість власних клітин організму-господаря. Найбільш численною є кишкова мікрофлора, шкіра також щільна заселена бактеріями. Більшість бактерій, що мешкають в людському тілі, або приносять користь (мікрофлора людини), або є нешкідливими для людини за рахунок стримуючої дії імунної системи.

 

Інфекційні захворювання виникають завдяки проникненню в організм людини патогенних (хвороботворних) мікроорганізмів і вірусів. Бактерії мають розмір кілька мікрометрів, віруси значно дрібніші. Більшість вивчених вірусів мають діаметр в межах від 20 до 300 нм. Вірус являє собою оболонку з генетичним матеріалом і, на відміну від одноклітинних бактерій і грибів, не має клітинної будови. Самі по собі віруси не є навіть живими організмами, тому що не здатні розмножуватися, створюючи власні копії, і довго не можуть існувати в ізоляції. На контактних поверхнях вони можуть зберігатися кілька годин, у воді - до 9 діб.

Момент прикріплення

вірусу до клітини

Хвороботворні бактерії є небезпечними для людини, оскільки вони здатні подолати опір організму і викликати його отруєння в процесі своєї життєдіяльності всередині організму або продуктами руйнування своїх тіл. Віруси діють по-іншому. Після проникнення в живий організм, віруси розмножуються, використовуючи ресурси клітини-хазяїна - рослини, тварини, людини. Розмножуючись, вони можуть порушувати функції практично всіх внутрішніх органів людини. Найбільш вразливими до негативного впливу вірусу є легені, куди вірус потрапляє через слизові оболонки носа, очей, вух. Потрапивши в легені, віруси знищують клітини епітелію (захисного покриття легенів) і руйнують альвеоли (повітряні мішечки), через які ми дихаємо, що може призводити до летального результату (смерті).

 

Вірус під'єднується до клітини епітелію за допомогою спеціальних рецепторів, розташованих на його поверхні. Подібні рецептори є в структурі всіх вірусів, але в структурі коронавірусу їх значно більше (цьому сприяє розмір коронавіруса, який кілька разів більше розміру звичайного вірусу, і наявність у нього своєрідної «корони»), тому коронавірус має більше можливостей з'єднатися з клітинами епітелію і нанести більшої шкоди організму.

 

Бактеріальні інфекції лікують антибіотиками. На відміну від бактерій, антибіотики на віруси не діють, але обробка контактної поверхні розчинами спирту (70%), гіпохлориту натрію (0,01%), хлоргексидину (1%), перекисом водню, глутарового альдегіду (2%) за 2 хвилини позбавляє вірус здатності розмножуватися.

Основне завдання будь-якого засобу дезінфекції - не дати вірусам, бактеріям або грибам проникнути всередину організму. Однак, більшість антисептичних засобів, крім згубного впливу на мікроорганізми, чинять також негативний вплив на шкіру рук людини. Хімічні засоби дезінфекції подразнюють шкіру, тому їх потрібно використовувати дуже обережно, оскільки це може викликати ураження шкірних покривів (дерматити). Аерозолями на їх основі також не можна обробляти слизові оболонки - очі, ніс, вуха, рот.

 

Як свідчать новітні дослідження, слизові оболонки є основними воротами потрапляння вірусів в організм людини. Зокрема, як йдеться у дослідженні Центру молекулярної медицини Макса Дельбрюка, Німеччина, саме клітини слизової носу є найбільш доступними для SARS-CoV-2.

 

А от аерозолями на основі наносрібла дезінфікувати слизові можна ефективно і безпечно. Наночастки срібла не тільки знезаражують будь-яку контактну поверхню (в тому числі і слизові оболонки), але і діють на випередження - вже на стадії появи вірусу вони «закупорюють» рецептори вірусу, позбавляючи його можливості проникати в клітину і заражати її. Вплив наночастинок срібла на вірус є аналогічним до дії антитіл, які виробляє організм людини: вони зупиняють його прикріплення до клітин і перешкоджають зараженню.

Наночастинки срібла (білі агломерати) блокують рецептори Коронавірусу (чорні структури)

Наночастинки срібла на поверхні вірусу імунодефіциту людини HIV-1

Джерело: J.Nanobiotechnology - 2005. - v.3.

Аналогічним чином наночастинкі срібла знешкоджують одноклітинні мікроорганізми: бактерії та гриби. Після обробки контактної поверхні препаратом наносрібла, наночастинки срібла спочатку оточують мікроорганізм, «закупорюють» його, порушуючи процес клітинного дихання - блокують його здатність передавати кисень всередину клітини бактерії, що призводить до «задухи» мікроорганізму. Потім відбувається хімічна взаємодія срібла з цитоплазматичними компонентами всередині клітини, вона руйнується (лопається, як кулька), а її нутро (цитоплазма) витікає через зруйновану стінку - і мікроорганізм гине.

 

Наносрібло – це препарат широкого спектру дію, здатний впоратися з усіма шкідливими мікроорганізмами.

Наночастинки срібла (білі стрілкі) оточують мікроорганізм Candida albicans (чорні стрілки)

Цитоплазма витікає через зруйновану стінку

Джерело: International Journal of Nanomedecine, 2010:5 1085-1094